Ampleforth Governance Token

۱۴ تیر ۱۴۰۱ ۱۷:۴۹:۰۵

ارز دیجیتال گاورننس توکن آمپل فورث (Ampleforth Governance Token) چیست؟

 

آمپل فورث یک پلتفرم مالی غیرمتمرکز مبتنی بر اتریوم و یک استیبل کوین با نام آمپل (AMPL) عرضه می نماید. فورث استیبل کوینی متصل به دلار امریکا می باشد.  علاوه بر این، آمپل فورث یک توکن حاکمیتی با نام فورث(FORTH) نیز دارد. این توکن به دارندگان خود حق رای دادن پیرامون مسائل توسعه پروتکل و مکانیسم عدم تمرکز را می دهد.

 

در سال 2018 آمپل فورث فقط با توکن AMPL راه اندازی شد. اما سه سال بعد یعنی در سال 2021 توکن فورث(FORTH) نیز معرفی گردید. این توکن، توسعه نسبتا جدیدی برای این پلتفرم بود. توکن فورث در مجموع با 15 میلیون توکن عرضه شد و در حدود 8.4 میلیون توکن در حال گردش می باشند. هر توکن 15.10 دلار معامله میشود. ارزش کل بازار این توکن حدودا 227 میلیون دلار و ارزش بازار بر مبنای عرضه در گردش تقریبا 127 میلیون دلار می باشد.

 

بر خلاف اکثر استیبل کوین ها برابری آمپل با یو اس دی نه از طریق سپرده گذاری و نه از طریق تراکنش های کاربران به دست می آید این استیبل کوین از طریق تعدیل عرضه مبتنی بر پلتفرم به دست می آید. هر روز ساعت 2 بامداد به وقت جهانی UTC این پروتکل نوسانات نرخ بین آمپل و یو اس دی را ارزیابی می کند و اگر نرخ در 1:1 ثابت باشد، هیچ رویداد عرضه ای ایجاد نمی گردد، اما اگر آمپل بالاتر از دلار آمریکا باشد عرضه جدیدی ایجاد می شود تا آمپل به برابری با دلار آمریکا بازگردد. اگر آمپل در برابر دلار کاهش یابد، مقداری از عرضه برای حفظ این برابری سوزانده می شود.

 

توکن فورث بعنوان نشانه حاکمیت آمپل فورث عمل می کند. توکن های حاکمیتی به دارندگان خود حق رای دادن پیرامون مسائل و تصمیمات مهمی را می دهندکه بر مسیر آینده پلتفرم تاثیر گذار می باشند. طبق اعلام آمپل فورث، وظیفه اصلی و کلیدی توکن فورث، این است که به دارندگان خود این اجازه را می دهد تا در مود تغییرات  پروتکل رای دهند و به صورت خاصی به تمرکز زدایی بیشتر آمپل فورث کمک نمایند.

 

تاریخچه و بنیانگذاران این ارز دیجیتال آمپل فورث؛

 

این پلتفرم در سال 2018 توسط دو فن ور بلاکچین ممستقر در سانفرانسیسکو به نامهای ایوان کو(Evan Kuo) و برندون ایلز(Brandon Iles) تاسیس گردید.

مدیر عامل این پروژه آقای ایوان کو می باشد. این شرکت حدود 10 میلیون دلار سرمایه ریسک پذیر از یک فرد و ده سرمایه گذار نهادی در چهار دور تامین مالی جذب نموده است.

این پروژه توسط بنیاد آمپل فورت، تیمی متشکل از فن آوران، سرمایه گذاران و تحلیل گران بلاکچین مدیریت می شود.

 

فرآیند حکمرانی آمپل فورث به چه صورت می باشد؟

 

فرایند حکمرانی 6 مرحله دارد که شامل مراحل زیر می باشد.

1.مرحله بحث:

مرحله بحث اولین مرحله می باشد که ایده های مرتبط با پروتکل به صورت فعال را در منابع عمومی همچون رسانه های اجتماعی، انجمن گفتگوی حکومت آمپل فورث و DAO های جامعه مورد بحث قرار می دهد. اگر ایده ای از حمایت اولیه کافی برخوردار گردد، میتوان آن را بعنوان یک پروپوزال فرموله نموده و به مرحله بعد منتقل نمود.

2.مرحله پیشنهاد رسمی:

در مرحله دوم، یک پروپوزال رسمی که تمامی جزییات فنی ایده را مشخص می نماید آماده می شود و دو نوع پیشنهاد در این پلتفرم وجود دارد؛

*پیشنهادهای بهبود گسترده(AIPs):

این اسناد تغییرات پیشنهادی را در پروتکل اصلی، AIPهای مشتری و استانداردهای قراردادهای هوشمند را مشخص می کند.

*پیشنهادهای تغییر پیکر بندی(ACCPs):

این اسناد موقعی تهیه می گردند که تغییرات فنی عمیق تری در پیکربندی سیستم پیشنهاد می شوند.

 

3.مرحله بحث هدفمند در انجمن:

پیشنهاد رسمی در مرحله قبل، در یک موضوع اختصاصی در انجمن حکومت مورد بحث قرار می گیرد. در این مرحله هر نوع مشکلی باقی مانده باشد با شفاف سازی مورد بررسی قرار می گیرد.

 

4.مرحله سیگنال دهی خارج از زنجیره:

اگر در مرحله سوم هنوز تمامی مسائل باقی مانده حل نشده باشد، ممکن است با دریافت بازخورد از دارندگان توکن توسط بحث های خارج از زنجیره یا رای گیری غیر رسمی اولیه توسط  رسانه های اجتماعی استفاده گردند. این چنین بحث ها ممکن است نشانه خوبی از نتیجه نهایی رای گیری باشند. قابل ذکر می باشد که آمپل فورث یک صفحه اختصاصی در وب سایت خود مختص پیگیری های بحث ها در 4 مرحله دارد.

 

5.مرحله توسعه فنی:

ایده هایی که با موفقیت 4 مرحله قبلی را پشت سر می گذارند، از لحاظ فنی در شبکه آزمایشی پیاده سازی و در آنجا آزمایش و ممیزی می شوند.

 

6.مرحله رای حکومتی رسمی:

بعد از پایان فرایند فنی در مرحله پنجم، ایده به مرحله نهایی می رود که مربوط به رای رسمی حاکمیت زنجیره ای می باشد. اینجا جایی است که شرکت کنندگان پلتفرم از توکن فورث خود برای رای دادن استفاده می کنند. ایده هایی که در زمان رای گیری پذیرفته می شوند، بدون نیاز به اقدام اضافی توسط نهادهای پلتفرمی می باشند و به طور خودکار در پلتفرم اجرا می گردند.

 

صرافی های پشتیبانی کننده از آمپل فورث کدامند؟

 

در حال حاضر این ارز دیجیتال در بسیاری از صرافی بین المللی معامله میشود که در اینجا به چند نمونه از آنها اشاره می کنیم؛

Binance

Kucoin

Huobi

Gate.io

Coinbase

Uniswap

CoinEX

Crypto.com

OKEx

Hotbit

HitBTC

Bitrue

LATOKEN

BingX

MEXC

BKEX

 

کیف پولهای پشتیبانی کننده از آمپل فورث کدامند؟

 

Trust Wallet

MetaMask

 

از تمامی شما سروران گرامی سپاسگزاریم که تا انتهای این مقاله همراه ما بودید. امیدواریم این مطالب برای شما عزیزان مفید واقع گردیده باشد.